Odrobaczanie szczeniąt

Czerwiec 24th, 2011

Z wizytami u weterynarza nierozłącznie związany jest temat szczepień i odrobaczania. Dzisiaj najważniejsze kwestie dotyczące odrobaczania a w kolejnym wpisie przybliżę Wam kwestię szczepienia szczeniąt.

Ze statystyk wynika, że prawie u 100% szczeniąt występuje inwazja glist. Dlatego szczenię do 3-4 miesiąca życia możemy śmiało odrobaczać bez wcześniejszej konieczności badania kału. Inwazje innych pasożytów (tasiemce, włosogłówki) u szczeniąt występują rzadziej.

Szczenięta zarażają się w życiu płodowym i podczas laktacji.

Odrobaczanie szczeniąt

Kiedy odrobaczać szczeniaka?

Każdy lekarz weterynarii ma pewien swój schemat odrobaczania szczeniąt. Zwykle wygląda to następująco:

  • pierwsze odrobaczanie w wieku skończonych 3 tygodni
  • drugie odrobaczanie w wieku skończonych 5 tygodni
  • trzecie odrobaczanie w wieku skończonych 8 tygodni
  • czwarte odrobaczanie w wieku skończonych 11 tygodni

Drugie, trzecie i czwarte odrobaczenie wykonywane są na tydzień przed szczepieniami profilaktycznymi.

Każde kolejne odrobaczenie wykonujemy w zależności od stopnia narażenia psa na kontakt z pasożytami. Można i należy okresowo badać kał naszych zwierząt na obecność pasożytów u lekarza weterynarii lub w laboratorium weterynaryjnym. A jeśli nie, to przynajmniej raz na 4-6 miesięcy odrobaczać profilaktycznie środkiem o szerokim spektrum działania.

Środki przeciwpasożytnicze są dostępne w postaci płynu, pasty, tabletek czy preparatów spot on.

Jeśli szczenię ma np. 8 tygodni i nie było do tej pory odrobaczane, to zwykle daję mu kilka dni na zaakceptowanie nowego otoczenia i dopiero wtedy dobieram środek odpowiedni dla jego stanu ogólnego i wagi.

Skutki uboczne odrobaczania szczeniąt

Po odrobaczeniu może się pojawić przejściowe rozluźnienie kału bez innych objawów i jest to normalna sytuacja. Jeśli natomiast wystąpi biegunka, wymioty i utrata apetytu, wówczas szybko trzeba się skontaktować z lekarzem weterynarii.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...